top of page

Glossary | XS Language

A place for...

השפה אינה רק מעבירה מידע אלא גם מעצבת חשיבה. לכן על מנת לייצר מחשבות חדשות יש צורך במציאת שפה פתוחה, חדשה.​אם נאמר "פינת אוכל" האם נעיז למקמה במרכז של חלל? אם נאמר "מטבח" האם נעיז לארח בו? להניח בו ספרות ואומנות? ברגע שנשתחרר מההגדרות המוכרות (חדר ילדים, סלון, מזווה...) ונשתמש ב"מקום ל"...יהיה לנו קל יותר לדמיין מצבים חדשים- מותאמים לפעילות ולא לדימויים​.

XS | e(X)tra (S)mall architecture

Rem Koolhaas , אחד מגדולי האדריכלים, כתב מניפסט מעורר השראה בספרו S M L XL - בשבחי הגודל. אנו מדברים בשבחי ה"קטן" ה"קומפקטי" .​מחאה חברתית, מצוקת דיור, אהבת העיר, שינויים במבנה התא המשפחתי-כל אלה גרמו ליצירת צורך חדש, הצורך בתכנון אדריכלי איכותי ומוקפד עבור חללים קטנים.

Compactness ≠ Small

בעולם מורכב של ריבוי פעולות "מולטי-טסקינג", יצירת חללים איכותיים ומזמינים אשר מכילים פונקציות מגוונות וחופפות הינו הכרח (טלפון- מצלמה- מחשבון- יומן- ארנק- הכל במכשיר אחד)."חדר מטבח", "חדר אוכל", "חדר שינה" אינם רלוונטיים עוד. אנחנו מבשלים, מארחים, צופים בטלוויזיה ואוכלים בחללים חופפים, במקומות אשר מאפשרים לנו פעולות מגוונות, בעלות אופי מורכב.קומפקטיות מזמינה חפיפה שכזו, מייצרת אריזה מורכבת לטקסי היומיום שלנו.

Program

פרוגרמה היא מסמך תכנוני המכיל בדר"כ "רשימת מכולת" של דרישות הלקוח/היזם עבור המבנה: 30 מ"ר שטחי שרות, 500 מ"ר משרדים וכו. פרוגרמה יכולה גם להיות רעיון מוביל לתכנון, אם הופכים אותה לכלי יצירתי. טקס הוא פרוגרמה מורכבת, חכמה. במקום שהרשימה תכיל "1 סלון, 1 מטבח"- היא תכיל מושגים כמו "מקום לארח, מקום לבשל" כך נשיג חללים מורכבים יותר, המכילים מגוון פעולות וחוויות.

Green building

לקוחות מבקשים מאתנו לפעמים לבנות להם וילה ירוקה (כלומר- מחומרים ירוקים), למעשה כמעט ולא משנה עד כמה החומרים בהם נשתמש יהיו קלים ומתכלים- עדיין בית בפרוורים אשר גודלו כ-350 מ"ר, אשר בעליו זקוקים לתשתיות קרקע, חשמל, תנועה, ביוב וכיו"ב - יהיה פחות "ירוק" מדירה או אפילו בית בעיר.​"ירוק" לפי תפיסת עולמנו פירושו- לגור בעיר, לתפוס פחות שטח, לנהוג פחות, לצרוך פחות. אומרים "איכות חיים" = 2 מכוניות למשפחה.אנחנו מאמינים שאיכות חיים אמיתית היא 0 מכוניות למשפחה

Overlaping spaces

חפיפה נוצרת על ידי שני אלמנטים שמתחרים על אותו חלל. בהשאלה למגורים- חדר מטבח ועל ידו חדר סלון למשל, יצרו תחושה צפופה יותר מאשר חלל משותף אשר מאפשר את שתי הפעולות, לפעמים אפילו אם שטחם הפיזי יהיה קטן יותר. חפיפה מאפשרת גם חפיפה של פעולות שונות באותו מרחב (לבשל, לארח, לעבוד).

Organizing element

ממש כמו שרחובות העיר הם השלד שלה, הם מה שמייצר את ההגיון וההתנהגות בה, את התפיסה שלנו אותה (הגריד הניו-יורקי, הפתלתלות הונציאנית....) כך גם בתכנון בקנה מידה קטן, ניתן לייצר אלמנט שסביבו ודרכו יתארגן החלל (ממש כמו שערים עתיקות התארגנו סביב כיכר הכנסייה).כך נוצר סדר פנימי, חוקיות ובתוכה מקום ליצירה ויצירתיות

Rendezvous

למפגש בין שני חומרים, שני גופים, שני חללים יש מקום מיוחד בתכנון. מפגשים יש לתכנן בהקפדה יתרה (בשפה האדריכלית יש לייצר "פרטים" התבוננות מפורטת ומעמיקה הבוחנת את אופי המפגש) למעשה בכל קנה מידה רגע המפגש הינו דרמטי, יכול להרים תכנון או להפילו.

Rituals

החיים שלנו מורכבים מרצף טקסים, חלקם מוכרים לנו מאוד כדוגמת טקס יום העצמאות.בסטודיו אנו חוקרים סוג אחר של טקסים שאנו מזהים, טקסים של היומיום- טקס קריאת העיתון בבוקר עם הקפה ליד שולחן האוכל, טקס ההתלבשות, טקס הצפייה בטלוויזיה בערב, לפני השינה.ממש כמו טקס אכילת הקמרבו (מה בא קודם, העוגייה או השוקולד? האם לפצל או להתחיל מלמעלה וכו') הטקסים האלו מוגדרים אצל כל אחד מאתנו ושונים מאדם לאדם. הטקסים והחלומות על הטקסים הם כלי בו משרדנו משתמש כהשראה לתכנון אדריכלי.

Please reload

bottom of page